Jak pielęgnować cerę dojrzałą? Kosmetyki przeznaczone do cery dojrzałej

Autor: Weronika Król

Kosmetyki przeznaczone do cery dojrzałej mają za zadanie przede wszystkim zahamować, a najlepiej od razu odwrócić procesy starzenia się skóry. Jakie składniki muszą zawierać, aby podołać tak trudnemu zadaniu? 

Kosmetyki do cery dojrzałej ‒ składniki

Za najpopularniejsze składniki kosmetyków przeznaczonych do cery dojrzałej uważa się kolagen, retinol, witaminę C, witaminę E, ceramidy i naturalne olejki. Jakie działanie mają te eliksiry młodości?

Kolagen

To białko i podstawowy budulec tkanki łącznej, które przyspiesza gojenie się ran i blizn oraz jest stosowane do wypełniania zmarszczek. Kolagen jest dodawany do kremów przeciwzmarszczkowych lub przeznaczony do samodzielnego stosowania w czystej formie żelu hipoalergicznego. Jego najbardziej polecaną odmianą jest kolagen rybi, który ma mniejsze cząsteczki, dlatego w przeciwieństwie do klasycznego kolagenu wnika w skórę.

Retinol

To organiczny związek chemiczny, który wytwarza wątroba. Retinol znajduje się w powierzchniowej warstwie skóry i usprawnia jej funkcjonowanie. Najczęściej występuje w kremach i serach przeciwzmarszczkowych oraz w kosmetykach do cery tłustej. Ma właściwości złuszczające oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, które zapewniają skórze jędrność. Może być stosowany w różnych stężeniach, aby lepiej odpowiadał na potrzeby skóry w danej kondycji i w określonym wieku. Uzupełnia działanie witaminy A, która ulatuje z organizmu pod wpływem słońca.

Witamina C

Ona także stymuluje syntezę kolagenu, a ponadto spłyca niewielkie zmarszczki i rozjaśnia cerę, a tym samym nadaje jej blask. Witamina C ma działanie nie tylko przeciwzmarszczkowe, lecz także redukujące przebarwienia typowe dla cery dojrzałej. Ponadto usprawnia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a tym samym poprawia koloryt skóry. Witamina C działa najskuteczniej w połączeniu z witaminą E ‒ w tym duecie tworzą rewelacyjne serum odmładzające. Kolejnym atutem witaminy C jest jej niski koszt.

Witamina E

Ma właściwości antyutleniające oraz wygładzające skórę i wyrównujące jej koloryt. Jest dodawana do kremów przeciwzmarszczkowych, eliksirów młodości i olejów roślinnych oraz stosowana w czystej postaci.

Ceramidy

Ceramidy występują w organizmie, aby chronić skórę przed odwodnieniem, a tym samym zapewniać jej elastyczność. Ponieważ ich produkcja spada z wiekiem, warto stosować kremy, które je zawierają, zwłaszcza że ceramidy są dobrze wchłaniane przez skórę.

Naturalne olejki

Są wegańskie, organiczne i roślinne, a przy tym niedrogie i łatwo dostępne. Wybór olejków jest bardzo szeroki. Na szczególną uwagę zasługuje olejek arganowy i olejek z awokado. Oba zawierają witaminy A, E i C o działaniu silnie odżywczym i intensywnie nawilżającym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *