Jak dbać o skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień? Wskazówki

Autor: Weronika Król

Skóra reaktywna wymaga całkowicie innego podejścia w pielęgnacji, bo każde nierozważne działanie może skończyć się kolejnym podrażnieniem. Sprawdź, jakich kosmetyków mogą używać na co dzień osoby ze skórą wrażliwą i poznaj trochę lepiej jej potrzeby.

Trudno o komfort w sytuacji, gdy niemal każdy nałożony kosmetyk wywołuje podrażnienie i sprawia, że skóra stale jest uwrażliwiona. Tak właśnie czują się osoby, które mają skórę wrażliwą, która swędzi, piecze i jest zaczerwieniona zdecydowanie częściej niż inne typy skóry.

Co zrobić, żeby zminimalizować podrażnienie skóry? Jak dbać o skórę wrażliwą na co dzień? Które kosmetyki stosować przy cerze reaktywnej?

Łagodne oczyszczanie skóry

Na dobry początek warto zacząć od oczyszczania.

Skórę skłonną do podrażnień także trzeba oczyszczać, ale nie zrobimy tego dokładnie tymi samymi kosmetykami, co większość ludzi. Powód jest prosty – najczęściej zawierają one silne i drażniące substancje myjące, które wysuszają i podrażniają.

Do usuwania makijażu i oczyszczania skóry wrażliwej z zanieczyszczeń potrzebujemy łagodnej emulsji, która jest bezzapachowa (brak sztucznych aromatów), ma naturalne pH (bez mydła), nie podrażnia i nie wysusza skóry (bez alkoholi, parabenów itp.).

Regularne nawilżanie skóry

Czynnik, który bardzo często wywołuje podrażnienie skóry lub je pogłębia, to brak odpowiedniego nawilżenia. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia (najlepiej rano i wieczorem) nawilżać skórę reaktywną.

Warto to robić dwutorowo, czyli:

  • humektantami, które dostarczają wodę do skóry;
  • emolientami, które wzmacniają barierę hydrolipidową.

Oczywiście wybór kosmetyku nawilżającego, który sprawdzi się na cerze skłonnej do podrażnień, to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim musi mieć konsystencję lekkiego balsamu i mieć skład wolny od potencjalnie drażniących substancji m.in. barwników, aromatów i olejków eterycznych. Balsam do cery wrażliwej powinien za to zawierać ceramidy, które wzmocnią naturalną barierę ochronną skóry.

Ultradelikatny peeling skóry

Peeling na skórze skłonnej do podrażnień to wariactwo? Wcale nie. Skóra wrażliwa, jak każda inna, złuszcza się i potrzebuje wsparcia w procesie oczyszczania. Łagodny peeling nie zaszkodzi jej, ale pomoże usunąć martwe komórki naskórka i pobudzić proces odnowy. Zastosowanie odpowiedniego peelingu nie powinno pogorszyć jej kondycji, za to pomoże.

Jaki peeling można stosować na wrażliwą skórę?

  1. Przeznaczone do skóry skłonnej do podrażnień.
  2. Na bazie delikatnych kwasów złuszczających.
  3. Bez dużych drobinek złuszczających (nie gruboziarnisty).
  4. Delikatny, czyli działają płytko na powierzchni skóry.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Skóra reaktywna (jak wskazuje nazwa) reaguje negatywnie na wiele czynników zewnętrznych, więc najlepsze, co możemy dla niej zrobić, to unikanie tych bodźców.

Co konkretnie może wywołać nadwrażliwość skóry? Przede wszystkim używane kosmetyki, więc trzeba zwracać uwagę na to, co nakłada się na skórę. Do tego słońce, dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Ale także wiele innych, z pozoru nieznaczących rzeczy np. zmiana perfum, nowe ubrania z innych tkanin niż dotychczas, klimatyzacja lub centralne ogrzewanie, a nawet kontakt z niektórymi roślinami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *